چند روزی است یکسری از سایتها هیاهویی راه انداخته اند که پوستر فیلم اخراجی های 3 سرقت هنری و کپی پوستر دیگری است آنچه عیان است چه حاجت به بیان است از آنجایی که خدواند مکر مکرکنندگان را همیشه به خودشان برمی گرداند این بار هم پیدا کردن چنین طرح کاریکاتور از سال 80 جواب آن دسته از کسانی است که دائم می گفتند شما با این پوستر سبزها را تحقیر کرده اید و توهین علنی به جنبش سبز داشته اید که ظاهرا قبل من کس دیگری این توهین را انجام داده است.

1- بنده از وجود چنین طرحی آن هم در سال 80 هیچ گونه اطلاعی نداشتم مضاف بر اینکه این طرح ارائه شده پوستر نبوده و به عنوان طرح کاریکاتور ارائه شده است

2- در ارائه کارهای هنری در همه سطوح (سینما - نقاشی - تئاتر و ...) مواردی پیش می آید که بعضی از کارهای ارائه شده پس از اجرای نهایی و عرضه آن شباهتهایی نزدیکی با کار دیگری می شود که هنرمند هیچ گونه اطلاعی از وجود طرح قبلی نداشته است.

3- از سال 70 تا به امروز با ارائه بیش از 350 پوستر فیلم فعالیت داشته و دارم هیچ طراح باسابقه و حرفه ای چنین کار غیراخلاقی و غیر حرفه ای نمی تواند انجام بدهد و اگر چنین اشتباهی را انجام دهد به حیثیت و آبروی حرفه ای خود لطمه جدی وارد کرده است هیچ آدم عاقلی وارد چنین معرکه ی بی خردی نمی شود از این قبیل موارد در تمام شاخه های هنری عمدی و غیر عمدی به کرات هر روز در حال تکرار است.زنمونه بسیار کلیشه ای و نخ نما شده آن تکرار کلیشه ای پوسترهای آبکی سینما است که فقط چهره های بازیگران تعویض می شود و همان قالب تکراری دائم در حال انجام است اینجا سرقت هنری و حرفه ای انجام نشده ! ولی پوستر فیلم اخراجی ها3 سرقت هنری شده؟ شاید افراد دیگری کارهای بنده را کپی کرده باشند ولی حتی یک مورد از کارهای بنده کپی از کارهای دیگری نیست. مثل طراحی ژوستر فیلم بچه های آسمان - بعداز اتمام و ارائه پوستر با اندک تغییر بسیار کم آقای علی وزیریان نیز همین پوستر را در قالب پوستر لاتین کار کرد.

فیلم اخراجی ها3 به دلیل موضوع جنجالی انتخابات سال 88 و حوادث بعدی آن ، از روز اول با واکنشهای بسیار تند و جبهه گیریهای متعصبانه ای از سوی جماعتی بود که خود را خواهان آزادی و دموکراسی و آزادی بیان می دانستند مواجه بود. که متاسفانه فضای افراطی و متعصبانه مجالی برای دیدن واقعیات نگذاشته و همه موراد با عینک دودی و سیاست زده دیده شد و می شود. برای لگدمال کردن فیلمی که دوستش ندارند دست به هر کاری می زنند تا امیال نفسانی خود را پیش ببرند غافل از آنکه اگر نگاه منصفانه به دور بر خود بیاندازیم می بینیم اطراف ما پر از سرقتهای آشکار از گفتار اندیشه و ... است و کسی هوار نمی زند! دلیل دیگر انیکه این طرح کاملا با طرح دوم خود یک همخوانی به لحاظ فکر و اجرا دارد و متفاوت از یکدیگر نیست. موضوعی که این افراد را عصبانی کرده است فکر و اجرای خوب و تاثیرگذاری این پوستر است که اگر ضعیف بود این همه جنجال و هیاهو نداشت. در هر صورت بازگو کردن این مطالب ناشی از بغض و کینه شتری است که راه بجایی نمی برد و جز نشان دادن افکار غلط و پریشانی افکار چیز دیگری را ثابت نمی کند.جالب اینجاست که اقایان در روزنامه سخیف و مبتذل وطن امروز هم خیلی خوشحال شدند و کامنتهایی در شان خودشان ارسال کردند. تمایلی به ورود در مطالب سخیف را ندارم ولی ظاهرا آقایان مثل اینکه زیادی بیکارند و دیگر فتنه ای پیدا نکرده اند و خیلی دوست دارند بازخوانی عملکرد پر از ... را داشته باشند. یادشان رفته که در این روزنامه با عکسها چه می کردند از دخل و تصرف - کادره کردن تا مونتاژ غیر واقعی و غیر مستند ارائه دادند و حقیقتی که در عکس بود را وارانه نشان میدادند تا به اهداف پلیدشان برسند. کافیست به آرشیو این روزنامه سری بزنید و عکسهای مستند را با عکسی که چاپ شده مقایسه کنید تا سرقت و خیانت را به خوبی ببینید.جالب تر این که پوستری را که مورد حمله قرار داده اند پوستر فیلم مسعود ده نمکی که ظاهرا خود را طرفدار و حامی او می دانند حداقل به او هم رحم نکردند!!!

--------------------------------------

نمونه آشکار نزدیکی ایده های طراحان گرافیک / پوستر بچه های آسمان توسط بنده طراحی و اجرا جهت توزیع در داخل کشور انجام شد و آقای علی وزیریان از اساتید گرافیک همین ایده را بدون آنکه مطلع از چاپ آن باشد در مدت زمان کوتاه برای پوستر لاتین طراحی و ارائه کرد. آیا ایشان سرقت هنری انجام داده اند؟؟؟

بجه های آسمانوبلاگ حیدریم

نوشته شده در تاریخ دوشنبه 12 اردیبهشت 1390    | توسط: سعید    | طبقه بندی: مقاله،     | نظرات()